UNICEF - Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Łowiczu

Idź do spisu treści

Menu główne:

UNICEF

Projekty
”Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę”- sprawozdanie
  Zima polskim dzieciom kojarzy się przeważnie z zabawami na lodowisku, lepieniem bałwana, śnieżkami. Niestety, dla dzieci w Syrii zbliżająca się zima jest  poważnym zagrożeniem. Wojna spowodowała tam ogrom zniszczeń, zmusiła miliony mieszkańców do uchodźstwa, a tym, którzy pozostali na miejscu, odebrała wszystko, co mieli. Zbliżająca się zima potęguje niepewność mieszkańców Syrii o ich los. Gwałtowny spadek temperatury może być zabójczy dla dzieci i ich rodzin. UNICEF jest tam na miejscu i niesie pomoc.     
Uczniowie Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Łowiczu po raz kolejny postanowili włączyć się do  projektu „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę”, którego celem  było:
  • pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka;
  • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego
  • zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i okryć różnego rodzaju dla dzieci z Syrii
Projekt realizowany był od grudnia 2017 do 16 marca 2018 r. i  obejmował:
- zajęcia dla uczniów na temat sytuacji dzieci w Syrii na podstawie materiałów UNICEF,
- zorganizowanie zbiórki funduszy na rzecz syryjskich dzieci.
 Na konto UNICEF przelano: 390 zł.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.
”Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę”
W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego UNICEF. W tym roku temat przewodni nosi tytuł ”Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę”. Projekt został opracowany i przygotowany przez Polski Komitet Narodowy UNICEF.
 Celem projektu jest:
Pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka, kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego, zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i kocy dla dzieci z Syrii. 
Cele zajęć:
Głównym celem projektu edukacyjnego UNICEF jest przekazanie uczniom wiedzy na temat sytuacji ich rówieśników żyjących w Syrii. Syria to kraj gdzie od kilku lat trwa wojna. Miliony mieszkańców uciekło, zostało uchodźcami, część została przesiedlona wewnętrznie, a część niestety nie przeżyła tych tragicznych wydarzeń. Życie w kraju, gdzie trwa konflikt nie jest proste. Wojna zmienia życie dzieci we wszystkich obszarach ich funkcjonowania.  
Projekt jest skierowany do wszystkich placówek edukacyjnych w Polsce: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W projekcie mogą również uczestniczyć inne instytucje i placówki, które prowadzą działalność edukacyjną. 

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
     W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła bierze udział w Projekcie UNICEF WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA.

Szanowni Rodzice! Kochani Uczniowie!
Dziękujemy bardzo za zaangażowanie i czynny udział w IV edycji projektu „Wszystkie Kolory Świata".   
Jesteście wspaniali!!!
Pokazaliście, że nie jest Wam obojętny los najbiedniejszych, potraficie i chcecie pomagać. Powstało 16 szmacianych zabawek – przepięknych! Sprzedaż laleczek cieszyła się dużym zainteresowaniem, każda  lalka znalazła dom i przyjaciela.
W czwartkowy wieczór (12 stycznia 2017 r.)  udało nam się zebrać 1061.00 zł. na rzecz dzieci w Angoli. Pieniążki zostały przekazane wraz ze sprawozdaniem z przebiegu akcji na konto UNICEF Polska.
Akcja dobiegła końca, jednak chcemy zawalczyć o koncert Majki Jeżowskiej w murach naszej szkoły, dlatego też prosimy o głosy na oficjalnym fan page-u projektu „Wszystkie Kolory świata” na portalu społecznościowym Facebook w terminie 10.03.2017 r. (od godz. 11.00) – 17.03.2017 r. (do godz. 11.00).
Lalka wykonana przez uczniów klasy II b pod kierunkiem Marcela i jego mamy prezentuje naszą szkołę w „Konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę projektu” . 
 
 

„MALI uczniowie idą do szkoły”.
     W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła bierze udział w Projekcie Edukacyjnym UNICEF „MALI uczniowie idą do szkoły”.
Celem tego projektu jest:
• Zapoznanie dzieci z tematem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali,
• Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
• Zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.
NA CZYM POLEGA PROJEKT? – „ „MALI uczniowie idą do szkoły” to projekt edukacyjno-pomocowy, z którego uczniowie dowiedzą się jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie. W ramach akcji uczniowie będą mogli pomóc dzieciom z Mali zbierając fundusze, które umożliwią im naukę. Jako, że naszym celem jest upowszechnienie edukacji, to sposób niesienia pomocy też powinien mieć wymiar edukacyjny dla uczniów. Dlatego proponujemy, by dzieci i młodzież stworzyły swoje własne książki. Wszystkie książki, które w życiu czytamy wzbogacają nas. Te książki będą miały dodatkową funkcję – przyniosą korzyść innym dzieciom. Każdy uczeń może stworzyć dowolną książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania są dowolne. Książki mogą być wzbogacone ilustracjami, zdjęciami, rysunkami. Do wykonania takich książek wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (kartki papieru, długopisy, kredki) i przede wszystkim wyobraźnia. Uruchom swoją kreatywność i pomóż dzieciom w Mali cieszyć się edukacją.
Wszystkie stworzone przez uczniów książki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanej w placówce imprezy – „Dnia Książki dla Afryki”, a zaproszeni do szkoły goście będą mogli wybrać sobie książkę w zamian za przekazanie darowizny na posłanie dzieci w Mali do szkoły. „Dzień Książki dla Afryki” może zostać wzbogacony o przygotowanie przedstawienia teatralnego w oparciu o tekst książki, można go także połączyć z inną zaplanowaną w placówce uroczystością. Ten dzień to też okazja, by wszystkie nieużywane przez nas książki, które mamy w domach przynieść do szkoły i zorganizować wielki kiermasz. Każdy z zaproszonych do placówki gości będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie i w zamian za darowiznę na rzecz dzieci wrócić do domu z nową książką.
ETAPY REALIZACJI PROJEKTU: Zajęcia edukacyjne - najważniejszym celem projektu jest zapoznanie uczniów z sytuacją dzieci w Mali. Specjalnie przygotowane materiały, w tym prezentacje i filmy, umożliwią przeprowadzenie ciekawych zajęć, podczas których uczniowie zrozumieją na czym polegają problemy mieszkańców krajów rozwijających się, a także dowiedzą się jak można im zaradzić. Przygotowanie książek – po zapoznaniu się z sytuacją rówieśników w Mali, uczniowie zaangażują się w pomoc dzieciom z tego kraju. Każdy przygotuje swoją własną książkę. Książki są różne, a więc i te autorstwa dzieci mogą przybrać oryginalną formę. Może to być krótkie opowiadanie, bajka, opowieść, a nawet komiks. Wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni. Książki można wykonać dowolną techniką, a wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (bloki, zeszyty, kartki, długopisy i kredki), by je przygotować. Samodzielne wykonane ilustracje dodatkowo wzbogacą książkę. „Dzień Książki dla Afryki” - podczas specjalnie przygotowanej w placówce imprezy wszystkie stworzone przez uczniów książki zostaną zaprezentowane, a zaproszeni goście będą mogli zabrać do domu wybraną przez siebie pozycję w zamian za przekazanie darowizny na rzecz dzieci w Mali. Konkurs na najciekawszą książkę – integralnym elementem projektu jest konkurs. Każda placówka, która zgłosi swój udział do udziału w projekcie, może wysłać jedną wybrana książkę, która została przygotowana przez ucznia. Jury konkursu oceni nadesłane prace i wybierze najciekawszą książkę. Każdy ma szanse zaskoczyć nas swoją wyobraźnią. Nagrodą w konkursie jest wizyta Ambasadora Dobrej Woli UNICEF – Artura Żmijewskiego. Szczegóły dotyczące konkursu znajdą się w osobnym dokumencie – Regulaminie Konkursu. ZAKOŃCZENIE PROJEKTU - po zakończonej akcji szkoły wpłacają zebrane pieniądze na konto zbiórki otwartej na rzecz dzieci w Mali.
SPRAWOZDANIE
„Dzień książki dla Afryki”
     Nasza szkoła, już po raz kolejny, wzięła udział w projekcie edukacyjno-pomocowym realizowanym przez UNICEF na rzecz potrzebujących dzieci. Tym razem nasi uczniowie starali się pomóc dzieciom z Mali – pozwolić im pójść do szkoły. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu włączyli się w realizację projektu „MALI uczniowie idą do szkoły”. Koordynatorami projektu w naszej szkole, były panie: Małgorzata Muras, Anna Olko i Magdalena Zielińska- Koza.
Celem projektu było zapoznanie dzieci z tematem dostępu do edukacji na świecie, kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego i na koniec zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali. W oparciu o specjalnie przygotowane materiały edukacyjne, przesłane przez organizatora projektu, uczniowie dowiedzieli się, dlaczego miliony dzieci nie mogą chodzić do szkoły, jak wygląda sytuacja w tym zakresie w różnych regionach świata, w tym szczególnie sytuacja ich rówieśników w Mali i co robi UNICEF, aby umożliwić jak największej liczbie dzieci zdobywanie wiedzy. Kolejnym ważnym krokiem w realizacji projektu było wykonanie przez uczniów klas I - VI własnych książeczek. Wszyscy wykazali się olbrzymią kreatywnością i powstało 16 bardzo pomysłowych, atrakcyjnych i oryginalnych książeczek.
    Książka klasy II a została  wysłana do siedziby Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF, gdyż została uznana przez jury za najciekawszą. Poprzez ten element projektu walczymy o wizytę Ambasadora Dobrej Woli- pana Artura Żmijewskiego w naszej szkole. Wszystkie stworzone przez uczniów książki zostały zaprezentowane 17 marca 2016 roku podczas „Dnia Książki dla Afryki”. Goście odwiedzający kiermasz mogli nabyć wybraną książkę w zamian za darowiznę, która zasili konto zbiórki otwartej na rzecz dzieci w Mali.
 Na konto UNICEF została przekazana kwota: 870 zł. Potwierdzenie przelewu znajdziecie poniżej na stronie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego