Patron - Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Łowiczu

Tadeusz Kościuszko
Tadeusz Kościuszko przez potomnych uznany został za jednego z największych bojowników o wolność swojej epoki. Urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereszowszczyźnie na Polesiu. Jako czwarte dziecko Ludwika i Tekli Kościuszków nie miał zbyt wielkich szans na odziedziczenie ojcowizny, która maiła przypaść jego starszemu bratu – Józefowi. Dla Tadeusza pozostawała jednak otwarta droga do kariery wojskowej. Dlatego też, ukończywszy kolegium w Lubieszowie, w roku1766 wstąpił Kościuszko do nowo utworzonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, kształcącej kadry oficerskie, Szkoły Rycerskiej. Mimo, że ubogi i bez koneksji rodzinnych młody kadet szybko zwrócił uwagę na siebie uwagę swoich przełożonych, awansując do stopnia chorążego.
 Uczestnicząc w zorganizowanym dla najlepszych słuchaczy specjalnym kursie inżynierskim, otrzymał następnie patent kapitana. Wówczas to wyjechał do Francji, pragnąc dalej kształcić się w najlepszych paryskich szkołach wojskowych. Mimo braku pieniędzy na podjęcie regularnych studiów, młody Kościuszko radził sobie, chodząc na publiczne i prywatne wykłady profesorów, kupował skrypty i teoretyczne podręczniki oraz studiował w praktyce podparyskie twierdze obronne.