Aktualności1 - Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Łowiczu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności1

1  2  

Wycieczka klasy I a i I b
20.12.2017 r.
 Dnia 20 grudnia uczniowie z klas I a i I b udały się na wycieczkę do Karczmy Bednarskiej. Dzieci samodzielnie przygotowywały potrawy wigilijne. Zrobiły pierogi, uszka, przygotowały sałatkę, śledzie pod pierzynką oraz pokroiły owoce na kompot z suszu. Pierwszaki również samodzielnie zrobiły i udekorowały ciasteczka. Po przygotowaniu wszystkich potraw, dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami podzieliły się opłatkiem i zasiadły do wigilijnego stołu.
MISTRZOSTWA SZKOŁY W UNIHOKEJU DZIEWCZĄT KLAS IV-VI
15.12.2017 r.
 W piątek, 15 grudnia 2017 r. odbyły się  na sali gimnastycznej  zawody w unihokeju dziewcząt klas IV – VI. Systemem argentyńskim „do dwóch przegranych” rozegraliśmy finały  mistrzostw szkoły. Do turnieju awansowały zespoły dziewcząt: z klasy IV d „Czoko krakers”,  klasy Vc „Wybuchowe dziewczyny”, klasy Vb „Renifery” oraz Va „Delicje”. Uczennice tych zespołów rozegrały mecze finałowe z drużynami klas szóstych.
Wyniki rozgrywek finałowych przedstawiały się następująco:
I miejsce „Renifery” z klasy V b w składzie: Marta Czubik, Jagoda Wójcik, Agata Popławska, Nikola Nowak, Oliwia Kędziora, Marcelina Waracka oraz Urszula Dzięgielewska.
Uczennice te otrzymują po 10 pkt do rankingu Konkursu na Wyróżniających się Sportowców Szkoły. Dodatkowo po 5 pkt dostają: Marta Czubik, Jagoda Wójcik oraz Agata Popławska jako najaktywniejsze zawodniczki tego turnieju.
II miejsce „Bez Nazwy” z klasy VI c w składzie: Weronika Świątkowska, Anna Cichy, Weronika Cichy oraz uczennice te otrzymują po 8 pkt do rankingu Konkursu na Wyróżniających się Sportowców Szkoły. Dodatkowo 5 pkt  otrzymuje Weronika Świątkowska jako najskuteczniejsza zawodniczka tego turnieju.
III miejsce zespół „Bez Nazwy” z klasy VI b. Skład zespołu: Weronika Zabost, Hanna Kacprzyk, Wiktoria Jonio, Klaudia Majer, Nadia Bednarek. Uczennice te otrzymują po 6 pkt do rankingu Konkursu na Wyróżniających się Sportowców Szkoły. Dodatkowo po 5 pkt dostają: Weronika Zabost oraz Hanna Kacprzyk  jako najaktywniejsze zawodniczki tego turnieju.
IV miejsce  „Kasztany”  z klasy VI a. Skład zespołu: Natalia Brochocka, Katarzyna Polak, Martyna Perzyńska oraz Bogumiła Malanowska. Uczennice te otrzymują po 4 pkt do rankingu  Konkursu na Wyróżniających się Sportowców Szkoły. Dodatkowo po 5 pkt dostają: Natalia Brochocka  jako najskuteczniejsza zawodniczka tego turnieju.
Za sportową postawę oraz  aktywność  otrzymują dodatkowo 5 pkt do rankingu Konkursu na Wyróżniających się Sportowców Szkoły następujące uczennice: Zuzanna Uczciwek (IV d), Alicja Lesiak ( IVd), Aleksandra Zyto (IVd), Natalia Papuga (IVc) Aleksandra Czubik (IVa), Klaudia Kolos (Va) oraz Karolina Kwiatkowska (Vc).
 Wszystkim uczestnikom turnieju dziękuję za sportową walkę a zwycięzcom gratuluję sukcesów !!!
Iwona Górska
Zajęcia z edukacji regionalnej w klasie V a
13.12.2017 r.
   W dniu 13 grudnia 2017 r. uczniowie  klasy V a, wraz z nauczycielką języka polskiego- p. Magdaleną Tręboszką, uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach przeprowadzonych w Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.
  W trakcie spotkania dzieci miały okazję poznać dawne zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia, a w drugiej części zajęć wykonywały własnoręcznie różnego rodzaju tradycyjne ozdoby świąteczne-łańcuch choinkowy, „pawie oczko” i łowickiego kogucika.
  Warsztaty wszystkim się spodobały, a łańcuch powstały przy udziale każdego ucznia ozdobił klasową choinkę.
Wycieczka do Palmiarni i Teatru Małego w Manufakturze
08.12.2017 r.
   Uczniowie klasy IV b i IV d pod opieką p. Edyty Jabłońskiej, p. Agnieszki Wysockiej oraz p. Małgorzaty Muras w dniu 8 grudnia 2017 r. z okazji Mikołajek, mieli możliwość zwiedzenia jednej z najnowocześniejszych w Europie palmiarni oraz jednego z najciekawszych budynków w Łodzi. Otaczający go Park Źródliska (wpisany do rejestru zabytków) jest najstarszym parkiem miejskim w Łodzi, powstałym na początku XIX w. z części okolicznych lasów. 
Egzotyczna kolekcja roślin, to żywa historia Łodzi, zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Pod okazałymi koronami kilkudziesięciu roślin miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony.
Uczniowie zwiedzili miejsca pełne ciepła i niezwykłej egzotyki, gdzie choć na chwilę przenieśli się do ciepłych stref klimatycznych. Po spacerze w Palmiarni, który dostarczył wielu przyjemnych wrażeń uczniowie mieli możliwość obejrzenia sztuki "Ania z Zielonego Wzgórza" w Teatrze Małym w Manufakturze. Sztuka była wyjątkowa, nietypowa ze względu na mocną interakcję aktorów i zgromadzonej publiczności.
Turniej Szachowy
07.12.2017 r.
   Za nami najbardziej pracowity tydzień dla szachistów z Jedynki. Jeszcze dobrze nie opadły emocje po piątkowym turnieju z cyklu Jedynkowej Ligi Szachowej, a już w sobotę rano nasze dwie ekipy stawiły się na drużynowym turnieju w Żukowie, gdzie zajęły odpowiednio 3 i 5 miejsce. SP 1 I (Magdalena Walczak, Emmanuel Topolski, Marcelina Guzek, Maciej Owczuk, Małgorzata Karolak i Szymon Karolak) i SP 1 II (Paulina Łazarska, Bartłomiej Dębiński, Oliwier Tokarz, Gabryś Topolski, Kacper Topolski i Marcel Grażka). Rewelacją turnieju okazał się Emmanuel Topolski, który pojechał w zastępstwie za chorego Franciszka Wojciechowskiego, a wygrał wszystkie swoje pojedynki i wywalczył komplet punktów dla swojej drużyny. 
   Jednak to była dopiero rozgrzewka przed zawodami, na które nasi szachiści czekali cały rok. W poniedziałek 04.12.2017 w Pijarskiej Szkole Królowej Pokoju w Łowiczu odbył się Finał Powiatowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych. Do rywalizacji mogli przystąpić uczniowie oddziałów gimnazjalnych i uczniowie klas siódmych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7a (Maciej Kutkowski, Leon Tybuś, Magdalena Walczak, Dominik Wilk i Mateusz Osiecki). Po emocjonujących 5 rundach nasi szachiści uplasowali się na bardzo dobrym, trzecim miejscu. Do upragnionego awansu do etapu rejonowego zabrakło 0,5 małego punktu. Najlepszą dziewczyną turnieju była niezastąpiona Magdalena Walczak, która wygrała wszystkie swoje pojedynki. 
   Następnego dnia w tym samym miejscu do rywalizacji na deskach przystąpili uczniowie klas 1-6. W finale powiatowym Igrzysk Dzieci w szachach drużynowych przystąpiło 5 ekip, w tym reprezentacja naszej szkoły w składzie: Paulina Łazarska, Bartosz Dębiński, Emmanuel Topolski i Małgorzata Karolak. "Jedynka" udanie broniła tytułu z przed roku i pewnie zajęła pierwsze miejsce, wyprzedzając gospodarzy i SP Domaniewice. Tutaj na słowa uznania zasłużyła cała drużyna, która pomimo absencji czołowego szachisty szkoły - Franka Wojciechowskiego zdołała zakończyć turniej bez porażki. 
   Niestety, na finał rejonowy rozchorował się również Bartosz Dębiński i mistrzowie z Łowicza musieli w kolejnym etapie występować w bardzo eksperymentalnym składzie. W czwartek do Skierniewic pojechali: Paulina Łazarska, Emmanuel Topolski, Marcelina Guzek, Maciej Owczuk i Małgorzata Karolak. Świetne zawody ponownie rozegrała Paulina Łazarska, która uzyskała 5 z 7 możliwych do zdobycia punktów. Na uwagę zasługuje fakt, że jednym z przeciwników Pauliny był były Mistrz Europy w swojej kategorii. Na wyróżnienie zasłużyła również Małgosia, która bez żadnego respektu i w większości przypadków z sukcesami walczyła z często o kilka lat starszymi koleżankami. Ostatecznie drużyna zajęła 6 miejsce. Do zawodów przygotowali uczniów p. Paweł Wysocki i p. Łukasz Kosmala. 
Grudniowy turniej JLS
 
02.12.2017 r.
    Za nami czwarty już turniej z cyklu Jedynkowej Ligi Szachowej. W grudniu zwyciężyła Magdalena Walczak (7 a), wygrywając wszystkie swoje partie. Na drugim miejscu uplasował się Franciszek Wojciechowski (6 c), który uległ tylko z Magdzie. Trzecie miejsce zajął Leon Tybuś (7 a), czym dał znak, że wraca do wysokiej formy. Wśród gimnazjalistów najlepszy okazał się Jan Kosiorek (GIM 2 a), najlepszym graczem w kategorii klas IV-V był Gabryś Topolski (5 c), tytuł najlepszej dziewczyny otrzymała Paulina Łazarska (6 b), a najlepszą w kategorii uczniów klas I-III okazała się Małgorzata Karolak (3 b). Już w przyszłym tygodniu odbędą się międzyszkolne zawody szachowe. Przypominam, że w ubiegłym roku nasi reprezentanci byli najlepsi w powiecie, a w rejonie zajęli trzecie miejsce. Trzymajcie kciuki za uczniów SP 1 i grajcie w szachy!
Zabawa Andrzejkowa klas I - III
29.11.2017 r.
   Dzieci klas I - III brały udział w zabawie tanecznej, uczestniczyły w konkursach i wróżbach andrzejkowych. Chwile odpoczynku osłodzone były poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców w poszczególnych klasach.
 
Jesieni, ach to Ty!
22.11.2017 r.
    22.11.2017 r. odbył się wieczór poezji „Jesieni, ach to Ty!”. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Podwieczorek przy mikrofonie”, który łączy trzy pokolenia: uczniów, nauczycieli i seniorów. Przy dźwiękach najbardziej znanych polskich piosenek o jesieni prezentowano utwory poetów: Leopolda Staffa, Juliana  Tuwima, Jana Kasprowicza, Tadeusza Karasiewicza, Tadeusza Wywrockiego, Anny Zajączkowskiej oraz fragmenty twórczości pań z Klubu Seniora „Radość”: Krystyny Kunikowskiej, Krystyny Czerwińskiej, Ewy Tomczak i Władysławy Godziszewskiej.
            Temat wieczoru sprawił, że uczestników ogarnęła jesienna zaduma, ale też z sympatią spojrzeli na tę porę roku. Wszyscy z niecierpliwością oczekują kolejnego, tym razem wiosennego spotkania.
11 listopada - Święto Niepodległości
10.11.2017 r.
    Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 10 listopada 2017 r. odbyła się z tej okazji akademia. Uczniowie klasy IVa i IV b przedstawili  program artystyczny o patriotycznym charakterze.
   11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po  123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku.
Uroczystość z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Do występów przygotowała uczniów p. Magdalena Tręboszka.
Zajęcia patriotyczne w Muzeum
10.11.2017 r.
    10 listopada 2017 r. uczniowie klasy VI b wraz z wychowawczynią p. M. Zielińską-Kozą udali się do Muzeum w Łowiczu na zajęcia patriotyczne.
W pierwszej części zajęć przedstawione zostały zagadnienia związane z odzyskaniem niepodległości Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Łowicza. Omówiono działalność różnorodnych politycznie środowisk polskich, ich koncepcje organizacji przyszłego państwa oraz strategie walki o ich urzeczywistnienie. Ukazane zostały postawy mieszkańców Łowicza wobec wydarzeń 1918 r., udział w tworzeniu struktur władzy państwowej i atmosfera pierwszych dni Niepodległości.
W drugiej części warsztatów uczestnicy przygotowali zakładki do książek w barwach narodowych. 
Niezwykła lekcja kaligrafii
8.11.2017 r.
   8 listopada 2017 r. uczniowie klasy 4 b wraz z wychowawczynią - p. Małgorzatą Muras udali się do Muzeum w Łowiczu na zajęcia połączone z warsztatami plastycznymi. Dotyczyły one kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania.
   W pierwszej części spotkania, wzbogaconej prezentacją multimedialną, prowadząca zajęcia w szeroki, fachowy ale i przystępny uczniom sposób przedstawiła historię piśmiennictwa.
Uczniowie mogli więc zobaczyć zdjęcia najstarszych malowideł skalnych w jaskini Lascaux, dowiedzieli się, jak wyglądały kamienne inskrypcje w starożytnym Egipcie, tabliczki gliniane z pismem klinowym, papirus egipski i pergamin ze skór zwierzęcych, tabliczki do pisania i tabliczki łupkowe oraz listy na korze brzozowej - tzw. gramoty. Zobaczyli zdjęcia najstarszych ksiąg rękopiśmiennych z XI wieku oraz poznali postać Jana Gutenberga i dowiedzieli się o jego prasie drukarskiej z 1455 r. 
   W drugiej części spotkania dzieci miały możliwość pisania patykiem, gęsim piórem i stalówką. 
"Mój świat"
7.11.2017 r.
     7.11.2017 r. w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu literackiego „Mój świat”, w którym wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjalnych. Zadaniem uczniów było napisanie pracy pisemnej w dowolnej formie (wierszem lub prozą) na temat emocji i przeżyć towarzyszących młodemu człowiekowi. Organizatorkami konkursu, który odbył się pod patronatem pani dyrektor Jolanty Urbanek, były panie Berta Strycharska – Gać i Gabriela Drabik. Jury miało trudne zadanie, jednak podczas burzliwych obrad udało się wyłonić laureatów w osobach:
I miejsce - Róża Prokopczyk (3a),
II miejsce - Wiktoria Gajda (2a) ,
III miejsce - Aleksandra Wojciechowska (3c).
Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu! 
Warsztaty w bibliotece
6.11.2017 r.
     Nasi uczniowie systematycznie biorą udział w różnorodnych i ciekawie prowadzonych zajęciach organizowanych przez bibliotekę Pedagogiczną w Skierniewicach-Filia w Łowiczu. W tym roku szkolnym odbyło się już kilka takich spotkań.
W okresie od 16.10.2017 r. do 06.11.2017 r. w lekcjach  bibliotecznych uczestniczyli uczniowie z klas: IV b, V a i V c (pod opieką nauczycielki języka polskiego -p. Magdaleny Tręboszki).
W klasie czwartej warsztaty poświęcone zostały pracy ze słownikiem ortograficznym, a w klasach piątych-z encyklopedią i słownikiem frazeologicznym.
Wycieczka do Nieborowa klas czwartych 
3.11.2017 r.
    20 października oraz 3 listopada uczniowie klas IV - tych  wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Agatą Grzywacz, p. Edytą Jabłońską, p. Małgorzatą Muras, p. Małgorzatą Gozdowską oraz p. M. Zielińską –Kozą i p. Magdaleną Tręboszką udali się na wycieczkę do Pałacu w Nieborowie.  
  W Pałacu Radziwiłłów nakręcono ekranizację książki Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”  omawianej na języku polskim, stąd też pomysł by przez chwilę poczuć się uczniami baśniowej akademii.
  W ramach zajęć uczniowie wspólnie zwiedzali Pałac Radziwiłłów, uczestniczyli w lekcji kleksografii, geografii, leczenia sprzętów, gotowania za pomocą magicznych farb, rozwiązywali zadania, odpowiadali na pytania przygotowane przez Panie edukatorski z muzeum. Za każda udzieloną poprawną odpowiedź,  uczniowie otrzymywali kolorowe piegi.
Aż żal było nam wychodzić z takiej szkoły jak Akademia pana Kleksa, mimo że w naszej szkole też bywa wesoło:)
JUBILEUSZ STULECIA SZKOŁY
  
27.10.2017 r.
   27 października 2017 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Łowiczu świętowała jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji w szkole odbyła się okolicznościowa uroczystość, poprzedzona mszą świętą w katedrze łowickiej w intencji żyjących i nieżyjących nauczycieli, dyrektorów, pracowników i uczniów szkoły, której przewodniczył  biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Podczas  homilii  ksiądz biskup  przypomniał historię placówki: „Szkoła tak naprawdę to nie mury, ale ludzie. Szkoła tak naprawdę żyje w uczniach i wychowankach, a nauczyciel żyje w pamięci uczniów”
Tego dnia  Łowicka „Jedynka” odebrała  jeszcze wiele ciepłych słów i serdecznych życzeń od przybyły gości, m.in. kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego, od dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Danuty Zakrzewskiej, burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego, radnych miejskich, dyrektorów łowickich szkół i przedszkoli, przedstawicieli rady rodziców i przyjaciół szkoły.
Z okazji szkolnego jubileuszu wydano publikację zatytułowaną „Łowicka Jedynka”. Jej autorka, Karolina Wanda Rutkowska przybliżyła w krótkiej prelekcji zebranym gościom ciekawa historię szkoły. Również tego dnia monografii szkoły trafiła w ręce czytelników.
100- letnie dzieje szkoły zostały pokazane w wyjątkowej części artystycznej. „Jedynkę” ukazano jako okręt dryfujący po falach, które w zależności od okoliczności w kraju były spokojne, refleksyjne, radosne lub nękane nieszczęściami. Uczniowie, absolwenci i chór swoim występem doprowadzili publiczność do niekłamanych wzruszeń.
 
 
Nasi uczniowie kibicowali na meczu
Widzew Łódź – Pelikan Łowicz 

  
21.10.2017 r.
   Grupa 22 uczniów klas V – VII  wybrała się w sobotnie popołudnie (21.10.17) do Łodzi kibicować drużynom Widzewa Łódź i Pelikana Łowicz. Mecz na niedawno otwartym stadionie Widzewa poprzedziły liczne atrakcje przygotowane przez łódzki klub, miasto Łowicz. Kibice niemal w komplecie stawili się na stadionie (ponad 17 tys. widzów) żywo dopingując obydwie drużyny. 
Jedynka gospodarzem pierwszego turnieju 
21.10.2017 r.
   W sobotnie przedpołudnie w naszej szkole gościliśmy młodych szachistów z Łowicza i okolic na I Drużynowym Turnieju w szachach szybkich zawodników szkół podstawowych. W zawodach wzięło udział 6 sześcioosobowych drużyn, w tym dwie drużyny z naszej szkoły. W pierwszej z nich znaleźli się: Magdalena Walczak (7a), Franciszek Wojciechowski (6c), Marcelina Guzek (5c), Maciej Owczuk (5b), Małgorzata Karolak (3b) i Szymon Karolak. W drugiej drużynie zagrali: Paulina Łazarska (6b), Bartosz Dębiński (6c), Oliwier Tokarz (5a), Oskar Muras (4b), Marcel Grażka (3b) i Karol Jabłoński (3a). Najwięcej punktów w "naszych" drużynach zdobyły Małgorzata Karolak i Paulina Łazarska. W zawodach zwyciężyli gracze z UKS "Pałac Nieborów", a na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy "Pijarski KS" Łowicz. Nasza pierwsza drużyna zajęła bardzo dobre, trzecie miejsce. W turnieju nie było przegranych, gdyż po 5 pasjonujących rundach trzy ekipy (SP Nowe Zduny, SP Żuków i SP 1 II) zgromadziły taką samą liczbę punktów i zajęły miejsce tuż za podium. Na koniec zawodów wszyscy otrzymali pamiątkowe szachowe gadżety. Kolejny turniej już w grudniu w Szkole Podstawowej w Żukowie. ​​​​​​​​​​​​

Weekendowe szachowanie 

  
20.10.2017 r.
   W piątek 20 października odbył się w naszej szkole kolejny turniej z cyklu Jedynkowej Ligi Szachowej. Do rywalizacji i tytuł mistrza października przystąpiło 30 zawodników i zawodniczek, w tym pierwszy raz zaprosiliśmy do szachowej rywalizacji starszych kolegów z oddziałów gimnazjalnych. Po siedmiu rundach najlepsza okazała się Paulina Łazarska (6b), dla której było to pierwsze zwycięstwo w historii jej startów w JLS. Tym razem "tylko" drugie miejsce zajęła Magdalena Walczak (7a), a na trzecim miejscu uplasował się Leon Tybuś (7a), który powoli wraca do wysokiej formy z poprzedniego sezonu. Wśród gimnazjalistów najlepiej poszło Janowi Kosiorkowi (2a), który został sklasyfikowany na 9 miejscu. Jeszcze na dobre nie opadły emocje po piątkowym turnieju, a już dzień później młodzi szachiści z Jedynki licznie stawili się na III Pucharze Prezesa firmy BAKOMA, który rozgrywany był w obiekcie OSiR nr 1 w Łowiczu. Z zawodów z pucharami wrócili: Franciszek Wojciechowski (6c), Małgorzata Karolak (3b), Aleksander Owczuk (7c) i Leon Tybuś (7a), a w turnieju dzielnie walczyli również: Magdalena Walczak (7a), Paulina Łazarska (6b), Karol Jabłoński (3a) i Oskar Muras (4b). 

 Dzień Edukacji Narodowej 

  
14.10.2017 r.
   W dniu 14.10.2017 r. odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy IV b i IV d pod opieką  p. Małgorzaty Muras, p. Edyty Jabłońskiej i p. Katarzyny Portasz. Uczniowie zaprezentowali się w przedstawieniu pt. "Pytanie na Smerfnej Polanie".
Dla uczniów klas pierwszych był to ważny dzień, gdyż odbyło się ich uroczyste ślubowanie.  
 II miejsce w międzynarodowym konkursie
dla dzieci i młodzieży "Muzealne spotkania z fotografią" 

  
12.10.2017 r.
   Na tegoroczny konkurs dla dzieci i młodzieży "Muzealne spotkania z fotografią" w Koszalinie nadesłano niemal tysiąc prac. Zdobywcą drugiej nagrody jest uczeń naszej szkoły Robert Kowalczyk z klasy VI a. Prace z zestawu "Misterium tworzenia" oraz fotografie "Finał" i "Moja babcia czarodziejka" skupiają się na nestorce rodu Roberta. Autor pokazuje świat, który odchodzi, ale dzięki babciom czarodziejkom powraca na chwil kilka, chwil potrzebnych na wycięcie papierowego konika czy łowickiej serwetki. Chodzi o pamięć, a raczej jej utratę. Starość dosięga nawet babcie czarodziejki. Pamięć ludowych wzorów i twórczości obumiera, odchodzi w niebyt coraz częściej zastępowana przez jednorazowe świecidełka. 
  Serdecznie gratulujemy Robertowi i życzymy kolejnych sukcesów.  
 Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
  
12.10.2017 r.
   W wycieczce, która odbyła się w dniu 12.10.17 wzięli udział uczniowie z klas 6c, 6a, 5c. Młodzi podróżnicy zwiedzili zamek w Chęcinach, Centrum Goedukacji w Kielcach oraz jaskinię „Raj”. Zwiedzającym towarzyszyły piękne krajobrazy w kolorach polskiej złotej jesieni.
 XVII Bieg Papieski w Łowiczu
  
8.10.2017 r.
   W dniu 08.10.2017 w ramach obchodów Dnia Papieskiego, dla uczczenia i oddania Hołdu Wielkiemu Polakowi – Janowi Pawłowi II odbył się ulicami miasta bieg w których wystartowała liczna grupa uczniów naszej szkoły. Uczestnicy imprezy spotkali się na zbiórce przy kamieniu upamiętniającym miejsce papieskiej celebry przy Szkole Podstawowej nr 7. Bieg zakończył się przy pomniku Jana Pawła II na Starym Rynku, gdzie wszyscy uczestnicy otrzymali piękne pamiątkowe medale z rąk burmistrza Krzysztofa Kalińskiego i koordynatora obchodów XVII Dnia Papieskiego w Łowiczu ks. Adama Domańskiego.
 XXV Łowicki Bieg Trzeźwości

  
7.10.2017 r.
   W dniu 07.10.2017 r. na Łowickich Błoniach odbyła się kolejna, coroczna impreza sportowa, której celem jest popularyzacja biegania i zdrowego trybu życia wolnego od używek. W zawodach wystartowało ok. 200 biegaczy w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach. W imprezie wzięła udział liczna, ok. 40 osobowa reprezentacja naszej szkoły, a najlepsze wyniki uzyskali:
- Bartosz Lesiak (3 c) – III miejsce w kategorii chłopców rocznik 2010-2009,
- Aleksandra Czubik (4 a) – II miejsce w kategorii dziewcząt rocznik 2008-2007,
- Marta Czubik (5 b) – II miejsce w kategorii dziewcząt rocznik 2005-2006,
- Natalia Brochocka (6 a) – III miejsce w kategorii dziewcząt rocznik 2005-2006,
- Filip Deka (7 a) – I miejsce w kategorii chłopców rocznik 2005-2006,
- Agata  Blus (3a Gim) – I miejsce w kategorii dziewcząt rocznik 2004-2002.
Wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy, a najlepsi zawodnicy puchary.  
 Finały Wojewódzkie w Indywidualnych Biegach Przełajowych
28.09.2017 r.
W czwartek 28 września 2017 r. o godz. 11.00 przy kompleksie basenów termalnych odbyła się Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2017/2018 połączona z Finałami Wojewódzkimi w Indywidualnych Biegach Przełajowych. W zawodach wystartowało czterech naszych reprezentantów:
- w kategorii dziewcząt rocznik 2005 i młodsze Marta Czubik zajęła 43 miejsce,
- w kategorii chłopców rocznik 2005 i młodsi Filip Deka zajął 20 miejsce,
- w kategorii dziewcząt rocznik 2004 – 2002 Agata Blus,
- w kategorii chłopców rocznik 2004 – 2002 Mateusz Zabost zajął 84 miejsce.   
 Inauguracja Czwartków Lekkoatletycznych – 27.09.17
27.09.2017 r.    
Na stadionie OSiR nr1 w Łowiczu odbyła pierwsza jesienna łowicka edycja czwartków lekkoatletycznych.  Naszą szkołę, najliczniej ze wszystkich szkół, reprezentowało 54 uczniów, a najbardziej wartościowe rezultaty uzyskały: Klaudia Golińska w rzucie piłeczką palantową (33 m), Marta Czubik w skoku w dal (3.79 m). :Jedynka” wysunęła się zdecydowanie na I miejsce w klasyfikacji drużynowej szkół.
Punktacja drużynowa szkół:
1. SP1 ŁOWICZ                                               3052 pkt
2. SP BĄKÓW                                                  1471 pkt
3. SP2 ŁOWICZ                                               1013 pkt
4. SP 3 ŁOWICZ                                                867 pkt
5. UKS BŁYSKAWICA DOMANIEWICE                   834 pkt
6. PIJARSKA SZKOŁA PODSTAWOWA                  480 pkt
7. SP4 ŁOWICZ                                                 326 pkt
8. SP BRATOSZEWICE                                       136 pkt
9. SP NR 2 GŁOWNO                                           96 pkt
I Turniej szachowy
22.09.2017 r.    
    Mamy już za sobą pierwszy turniej z cyklu Jedynkowej Ligi Szachowej. Do zawodów przystąpiło aż 31 szachistów, co jest nowym rekordem frekwencji. Piątkowa rywalizacja była dowodem na to, że w szachach płeć, wiek, wzrost czy waga nie jest najważniejsza, tu najbardziej liczy się siła umysłu. Po 7 emocjonujących rundach rozegranych w systemie P-10 zwyciężyła Magdalena Walczak (7 a), przegrywając tylko jedną partię w całym turnieju. Tyle samo punktów co zwyciężczyni zdobył Franciszek Wojciechowski (6 c), dla którego jest to pierwsze podium w historii występów w JLS. Na trzecim miejscu uplasował się Maciej Kutkowski (7 a), który również zgromadził sześć punktów. Kolejny raz miejsce tuż za podium zajął Bartosz Dębiński (6 c). Najlepszą w kategorii dziewcząt okazała się Małgorzata Karolak (3 b), która zajęła bardzo dobre piąte miejsce. Spośród uczniów klas czwartych i piątych najwyżej uplasował się Maciej Owczuk (5 b), który również rozegrał najlepszy turniej w karierze. W kategorii uczniów klas I-III najlepszy wynik uzyskał Kacper Topolski (3 b). W tym roku do rywalizacji postanowiliśmy zaprosić również przedszkolaków, którzy wiążą przyszłość z SP 1 Łowicz. Ze starszymi kolegami dzielnie rywalizowali Szymon Karolak (6 lat) i Maja Wysocka (5 lat). Na koniec turnieju dzięki pomocy rodziców i kreatywności organizatorów, każdy z uczestników otrzymał nagrodę rzeczową. Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom, którzy mieli odwagę przystąpić do szachowej rywalizacji. Już dziś zapraszamy wszystkich na kolejne turnieje!
 Filip Deka zwyciężył w Powiatowych Igrzyskach
w indywidualnych biegach przełajowych
20.09.2017 r.    
     W dniu 20 września 2017 r. został zainaugurowany sezon 2017/18 zawodów Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Łowiczu. W Parku Błonie nasi uczniowie rywalizowali w kategoriach:
- Igrzyska Dzieci dziewcząt i chłopców (rocznik 2005 i młodsi),
- Igrzyska Młodzieży Szkolnej dziewcząt i chłopców (rocznik 2004 – 2002).
Największy sukces spośród naszych reprezentantów zajął uczeń klasy 7A Filip Deka, który w swojej kategorii zajął  I miejsce.
Klasyfikacje najlepszych pięciu zawodników w każdej z kategorii i miejsca wszystkich reprezentantów naszej szkoły:
IGRZYSKA DZIECI - DZIEWCZĘTA
1. Czerwińska Maja (Pijarska Szkoła Podstawowa w Łowiczu)
2. Surma Julia (Szkoła Podstawowa w Bąkowie) 
3. Hymka Antonina (Szkoła Podstawowa nr 2 w Łowiczu)
4. Czubik Marta (Szkoła Podstawowa nr 1 w Łowiczu)
5. Kalinowska Adriana (Szkoła Podstawowa nr 2 w Łowiczu)
7. Kolos Klaudia (Szkoła Podstawowa nr 1 w Łowiczu)
15. Golińska Klaudia (Szkoła Podstawowa nr 1 w Łowiczu)
16. Słoniewicz Nina (Szkoła Podstawowa nr 1 w Łowiczu)
17. Kwiatkowska Karolina (Szkoła Podstawowa nr 1 w Łowiczu)
IGRZYSKA DZIECI - CHŁOPCY
1. Deka Filip (Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łowiczu)
2. Filipowicz Jan (Pijarska Szkoła Podstawowa w Łowiczu)
3. Kosmowski Szymon (Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łowiczu)
4. Wróblewski Igor (Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łowiczu)
5. Pietrzak Jan (Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łowiczu)
6. Palos Alan (Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łowiczu)
12. Salkowski Mariusz (Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łowiczu)

16. Sierota Mateusz (Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łowiczu)

20. Kaźmierczak Albert (Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łowiczu)
Najlepsze piątki zawodników z każdej kategorii wezmą udział w zawodach wojewódzkich w Uniejowie.
 
Narodowe Czytanie Wesela
07.09.2017 r.    
7 września w Łowiczu odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nasza szkoła (oddziały gimnazjalne) – wraz z Urzędem Miejskim i Biblioteką Miejską w Łowiczu - była współorganizatorem tej uroczystości.
W słoneczne południe przed budynkiem szkoły w Al. H.Sienkiewicza goście mogli podziwiać wystawy prac uczniowskich, albumy, a także wspaniałe dekoracje z polnych kwiatów, które tak ukochał artysta. Obecni na uroczystości uczniowie łowickich szkół podstawowych chętnie brali udział w zorganizowanych dla nich konkursach, m. in.: muzycznym „Jaka to piosenka?”, florystycznym „Bukiet polnych kwiatów” oraz plastycznym (dla najmłodszych) „Kwiaty pana Stasia”.
Kulminacyjnym punktem programu było odczytanie fragmentów dzieła przez zaproszonych gości. W rolę Państwa Młodych wcielili się p. Karina Sędkowska – Staszewska oraz p. Michał Trzoska. Jako goście weselni wystąpili m. in.: Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, p. Henryk Zasępa, p. Teresa Sokalska – Lebioda, p. Jolanta Urbanek, p. Zofia Wielemborek, p. Anna Bieguszewska, p. Bożena Wójt, p. Tadeusz Kostrzewa. Następnie wszyscy zgromadzeni odczytali słowa Jerzego Czecha, poświęcone twórczości Wyspiańskiego. Spotkanie zakończyło wręczenie nagród uczniom biorącym udział w konkursach.
To było niezwykłe wydarzenie, którego mieliśmy zaszczyt być – już po raz kolejny - współorganizatorami.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
01.09.2017 r.    
     4 września 2017 r. o godzinie 8.30 dla klas I-III i o 10.00 dla klas IV-VII oraz klas gimnazjalnych odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz  Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, który podziękował za 13 lat owocnej pracy Pani Dyrektor Jolancie Urbanek, która na mocy prawa obecnie będzie pełnić funkcję zastępcy. Następnie zachęcał wszystkich uczniów do pilnej pracy w nadchodzącym roku szkolnym. Pani  Dyrektor poinformowała o skutkach wprowadzonej reformy edukacji. Na jej mocy Gimnazjum nr 1 zostało włączone do Szkoły Podstawowej nr 1. Obecnie w 28 oddziałach uczyć się będzie 582 uczniów. 
    Pani Dyrektor Teresa Sokalska-Lebioda miała także miłą niespodziankę dla wszystkich uczniów. Otóż poinformowała ich, że uczęszczają do najfajniejszej Szkoły Podstawowej w powiecie łowickim. Na dowód swoich słów pokazała odebrany w piątek dyplom z plebiscytu Dziennika Łódzkiego, w którym nasza szkoła zajęła I miejsce.  Tytuł najfajniejszego nauczyciela powiatu łowickiego przypadł w udziale p. Magdzie Zielińskiej - Kozie. Gratulujemy!
   Ostatnim elementem uroczystości była prezentacja części artystycznej pt. „Wakacje żegnamy, szkołę witamy”, którą przygotowali uczniowie klas piątych pod opieką nauczycieli Iwony Górskiej, Jolanty Owczarczyk i Łukasza Kosmali. Hasłem wieńczącym część artystyczną było „JEDYNKA - DRUGI DOM”. Obie panie Dyrektor przecięły symboliczną wstęgę, a Dyrektor Teresa Sokalska-Lebioda  zrobiła to mówiąc „Rok szkolny 2017/2018 uważam za rozpoczęty!”.
Drugie miejsce Maliny Wójcik 
w międzynarodowych zawodach w Łowiczu
27.06.2017 r.    
   Ponad 220 sportowców z sześciu państw wystartowało w XII Międzynarodowym Pucharze Lekkoatletycznym w Łowiczu. Na podium zawodów stanęła uczennica naszej szkoły, trenująca w UKS Jedynka Malina Wójcik i zawodniczka UKS Błyskawica Domaniewice - Małgosia Jakóbiec.
Sportowa impreza odbyła się w ostatni wtorek (27 czerwca) na stadionie im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Reprezentanci sześciu państw: Polski, Estonii, Węgier, Łotwy, Słowacji i Litwy rywalizowali w biegu na 60, 300 lub 600/1000 metrów (dziewczęta/chłopcy), a także w skoku w dal, skoku wzwyż oraz rzucie piłeczką palantową.
W zawodach wzięli udział lekkoatleci urodzeni w latach 2004-2006. Polscy sportowcy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej, sięgając po 12 złotych, 15 srebrnych i 4 brązowe medale. Dwa srebrne krążki do dorobku polskiej kadry dorzuciły lekkoatletki z naszego regionu: łowiczanka Malina Wójcik i Małgorzata Jakóbiec z Bratoszewic.
Uczennica SP nr 1 w Łowiczu wywalczyła drugie miejsce w rzucie piłeczką palantową dziewcząt z rocznika 2004. Malina Wójcik (nauczycielka w-f Iwona Górska, trener Waldemar Kret) w swojej najlepszej próbie posłała piłkę na odległość 63 metrów, ustanawiając nowy oficjalny rekord życiowy. Zwyciężczyni Nerina Farkas z Węgier rzuciła 69 m, a trzecia Estonka Jane Roosimagi 50,5 m. 
Gratulujemy Malinie!!!

1  2  

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego